Pomorci na svečanosti otkrivanja spomen ploče

Učenici 3.N razreda (pomorski nautičari) i 3.B razreda (tehničari za brodostrojarstvo), zajedno sa svojim profesorima, nazočili su svečanosti otkrivanja 9. po redu spomen ploče od predviđenih 26 koje se u lošinjskoj luci postavljaju u čast istaknutim lošinjskim pomorcima i njihovim brodovima.

Deveta osoba kojoj je dana ovakva počast je Agostino (Tino) Straulino, vrhunski jedriličar, olimpijski pobjednik u klasi “zvijezda” na Olimpijskim igrama 1952. godine u Finskoj, osvajač srebrne medalje četiri godine kasnije u Australiji te četverostruki svjetski prvak. Kasnije, u vojnoj službi dosegao je čin admirala a ostao je upamćen kao zapovjednik školskoga broda, jedrenjaka Amerigo Vespucci talijanske ratne mornarice. Agostino Straulino rođen je 1914. godine u Malom Lošinju, a umro je 2004. godine u Rimu.

2000. godine Straulino je proglašen počasnim građaninom Maloga Lošinja.