Beli je arhajsko naselje otoka Cresa u obliku krune u čijem je središtu crkva sv.Antuna. Spominje se od 1018. godine, a ime je dobilo po imenu znamenita posjetioca – Beli Četvrtome , što je u neko vrijeme provjerio mađarski veleposlanik koji je posjetio mjesto. Ploča s latinskim tekstom o tom događaju stoji na zidu najprometnijeg mjesta u selu, na ulazu u restoran.
Više od te zanimljivosti željeli smo vidjeti ostatak glagoljske Bejske ploče s tekstom papinskog privilegija crkvi sv. Fabijana i Šebastijana. Ne znamo na što se on odnosio. Danas bi im dobro došla pitka voda. I šira cesta.
Creski je franjevački samostan općepoznat po Senjskom glagoljskom misalu iz 1494. godine, koji fratri – iz opreza zbog njegove velike vrijednosti – svaki puta drugačije iznesu. Današnji je naš domaćin, fra Ferdinand Ćavar, misal donio u vrećici S. Oliver, umotan u plastični spužvasti papir u kojem se zaštićuju lomljive stvari. Zbirka rukopisnih i rijetkih knjiga koju je izložio po blagovaonskom stolu izaziva poštovanje iako se radi samo o replikama važnih knjiga hrvatske kulture. Zanimanje je učenika svojim brojnim skrivenim i vidljivim ladicama privukao sekreter s intarzijama od slonovače u muzeju samostana.
Anton je Krivičić, svećenik, pisao glagoljicom do polovice 20. stoljeća. Sada počiva na valunskom groblju u Bućevu, gdje je nađen natpis o Tehi, Bratohni i Juni – stariji i od Bašćanske ploče.
Ponovo smo u lapidariju vidjeli kopiju nadgrobnog spomenika čiji je original u sakristiji crkve.
Nekoliko fotografija i gotova je priča o tome gdje smo, prisjećajući se Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog jezika, ostavili tragove stopa.
Učenice:
- Mia Marija Šalov, 2.g
- Leonora Shala, 2.g
- Ivana Mlacović, 2.htt
- Ariana Mužić, 2.g
- Antonia Manzonni, 3.N
- Emma Maljić, 3.N
Voditeljice: Milica Prole,prof. i Zrinka Jensch,prof.
Beli, Cres, Valun, 11.ožujka 2017.g.