Članovi grupe za istraživanje glagoljice na Cresu i Lošinju su sa svojim voditeljicama bili na stručnom izletu u Zagrebu od 12.3. do 14.3.2014.g. Izlet je organiziran zbog predstavljanja knjižice Ja slova znajući govorim na poziv Društva prijatelja glagoljice i Nadbiskupskog pastoralnog instituta u sklopu projekta „Hrvatska glagoljaška baština“.
Po dolasku u Zagreb posjetili smo HAZU u kojoj se čuva Bašćanska ploča gdje smo, uz stručno vodstvo, pogledali i izložbu starih majstora Stossmayerove galerije.
Predstavljanje je održano u dvorani Vijenac na Kaptolu u 19.00 sati. Uvodno je predavanje održala prof. Zrinka Jensch, a o glagoljici na Cresu i Lošinju su govorili učenici 3.g razreda Katarina Baričević i Damjan Stanić, Andrija Živković, učenik 3.htt je čitao stare dijalektalne tekstove, a Renato Picinić, učenik 4.g je, kao tehnička podrška, predstavio prezentaciju.
Svi predavači su veoma uspješno odradili predstavljanje i odgovarali na niz pitanja po završetku predstavljanja. Predavanje je bilo dobro posjećeno i, uz učenike i profesore zagrebačkih škola koje se bave glagoljicom, bili su nazočni i istaknuti članovi DPG- Darko Žubrinić, Bisreka Draganić, Juraj Mužina.
Predloženo nam je i tiskanje ove knjižice na njemačkom i talijanskom jeziku jer je od iznimne važnosti, kako za one koji istražuju kulturno – povijesnu baštinu i glagoljicu, tako i kao dio turističke ponude naših otoka.
Drugog dana organiziran je posjet NSK u kojoj nam je pripremljena zbirka starih i rijetkih knjiga kao što su Hvalov zbornik iz 1404. g., Hrvojev misal iz 1404.g., petojezični rječnik najuglednijih evropskih jezika Fausta Vrančića iz 1595. g. i niz drugih.
U slobodnom popodnevu voditeljice su obišle Mirogoj i grobove brojnih pisaca .
U večernjim satima, u kazalištu Exit, pogledali smo veoma duhovitu i zanimljivu predstavu Njuške.
Trećeg dana posjetili smo Staroslavenski institut gdje smo, uz korisno upoznavanje rada same institucije, pronašli i dva glagoljska teksta iz Cresa koji nisu uvršteni u prvo izdanje naše tiskovine.
Plan puta je realiziran u cijelosti, a uspjeh je potpun. Naravno, i zbog izvrsno odrađene pripreme profesorice Milice Prole.