U srijedu je 13.studenog 2019. godine četrnaestoro naših učenika članova Grupa za istraživanje glagoljice na Cresu i Lošinju sa svojim profesoricama Milicom Prole i Zrinkom Jensch realiziralo terensku nastavu u Zagreb. Posjetili smo obiteljsku Kuću Šenoa u kojoj se čuva njihova ostavština sakupljana tijekom 182 godine, odnosno kroz četiri generacije.
August Šenoa je bio romanopisac, pjesnik, jezikotvorac, novinar, prevoditelj, kazališni kritičar, dramaturg, prosvjetitelj u pravom smislu te riječi. Zbog njegovog ogromnog doprinosa, druga polovica 19. stoljeća u hrvatskoj književnosti naziva se Šenoino doba. To je početak realizma. Kao gradski bilježnik, a kasnije i senator zalagao se za društvenu i socijalnu pravdu, školovanje, naročito se zalagao za obrazovanje djevojaka, zaštitu obitelji i siromašnih, nesebično je pomagao potrebitima što ga je na koncu stajalo zdravlja i života.
August Šenoa je bio veliki domoljub, a ljubav je prema rodnom gradu, domovini Hrvatskoj i hrvatskom jeziku kroz svoja djela i kao urednik Vienca, nastojao prenijeti na čitatelje u čemu je neosporno uspio.
Detalji iz biografije Augusta Šenoe koje nam je ispričala gospođa Jasmina Reis, nasljednica ostavštine obitelji Šenoa, važni su za razumijevanje Šenoinog djela, ali i za razumijevanje života Zagrepčana toga doba.
August Šenoa je rođen 14. studenog 1838. godine i danas bi mu bio 181. rođendan.
Drugi je dio terenske nastave bio posjet Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u kojoj se čuva najdragocjeniji spomenik hrvatske kulturne baštine Bašćanska ploča. O njoj je predavanje održala profesorica Zrinka Jensch. U vrijeme izvođenja naše terenske nastave održavala se manifestacija Dan otvorenih vrata HAZU te je dio naših učenika posjetio i Strossmayerovu galeriju starih majstora.
Učenici koji su sudjelovali u realizaciji terenske nastave:
1.G – Emili Cvijić, Laura Hadžić, Magdalena Karčić, Antea Mandić, Nessa Salaman
2.G – Paula Štajduhar i Laura Šepuka
2.H – Doris Beljan, Dorotea Uzelac, Katarina Toić
3.NB – Stefano Paladin, David Haluška, Teo Grkinić, Roko Holer